УкраїнськаEnglish
19-21 червня 2019 року в Інституті літератури ім. Т. Г.
31 травня 2019 року в Музеї книги і друкарства України
24 травня 2019 року Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка
23 травня 2019 року в рамках «Книжкового Арсеналу»
25 травня в Музеї шістдесятництва відбулися Дні науки, у
23 травня 2019 р. в межах «Книжкового Арсеналу» відбулася
25 травня в Музеї шістдесятництва (вул. Олеся Гончара, 33
Літературознавцю не так просто підготувати виступ до
 • «У полі літературознавства “ставав на кожну ниву”: до 90-річчя від дня народження Ф.П.Погребенника»
  «У полі
  25 червня 2019 в
 • XV Міжнародна наукова конференція молодих вчених
  XV Міжнародна
  19-21 червня 2019
 • Презентація книги Івана Кошелівця «Можна одверто? або Туга за катарсисом».
  Презентація
  6 червня 2019 року
 • Звитяжець української медієвістики
  Звитяжець
  31 травня 2019 року
 • Модернізм. Фемінізм. Орієнталізм. Пам’яті Соломії Павличко
  Модернізм.
  24 травня 2019 року
 • Шевченко на кожен день
  Шевченко на
  23 травня 2019 року
 • Весняні Дні науки – 2019
  Весняні Дні
  25 травня в Музеї
 • У дзеркалі перекладів та едицій: Україна — Словаччина
  У дзеркалі
  23 травня 2019 р. в
 • Дні науки
  Дні науки
  25 травня в Музеї
 • Команда інституту літератури долучилась до Медичних пікніків
  Команда
  Літературознавцю не
 

Наші видання

mikhajlo-kos.jpg
Saturday, 29 September 2018 19:35

Цінне поповнення архівних фондів Інституту літератури

Нещодавно архівні фонди відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України поповнилися унікальними документами: листами українських письменників (Докії Гуменної, Бориса Антоненка-Давидовича, Галина Журби та ін.) до відомої громадської діячки США Одарки Витвицької. Її син, Богдан Витвицький, 4 вересня 2018 року урочисто передав ці листи Інституту літератури в особі директора Миколи Жулинського та вченого хранителя фондів Наталки Лисенко.

Богдан Витвицький – американський юрист українського походження та громадський діяч, федеральний прокурор Департаменту юстиції США, у 2007–2009 рр. – юридичний консультант Посольства США в Києві. Автор праць у галузі права, філософії та історії; викладав, читав лекції в Колумбійському, Гарвардському, Пітсбургському, Рутгерському університетах. Член-засновник і активіст, а в 1998 р. голова Українсько-американської асоціації бізнесменів та професіоналів Нью-Йорка та Нью-Джерсі; учасник Українського народного союзу. Сьогодні Б. Витвицький, переймаючись майбутнім України, докладає чимало зусиль та своєї праці у професійній діяльності: виступає експертом з правових питань, читає лекції, консультує Генеральну прокуратуру України і навіть був претендентом на посаду голови Національного антикорупційного бюра України.

Походить Б. Витвицький з відомої шляхетної родини сподвижників української культури на еміграції: його батько, Василь Витвицький, видатний діяч української музичної культури (композитор-диригент, музикознавець-науковець, культуролог, енциклопедист, дійсний член НТШ, автор монографій та підручників), а мати, Одарка Витвицька, займалася культурно-творчою та просвітницькою діяльністю (очолювала гурток книголюбів у Детройті, була культурно-освітньою референткою, виступала в еміграційній періодичній пресі та перед громадськістю).

Однак окремо варто зауважити, що передані до Інституту літератури листи до Одарки Витвицької не тільки поглиблюють наші знання про особистість адресатки, її кореспондентів, інформують про їхню діяльність та життєві пріоритети, містять цікаві факти до біографії українських письменників, а й відкривають дослідникам ще одну особливість епістолярного діалогу з українцями діаспори: листи від Б. Антоненка-Давидовича та В. Шумука надсилалися на адреси громадянок США Меланії Хоми та Євстахії Гайди, які передавали Одарці Витвицькій ці документи навіть не відкриваючи конвертів (очевидно, свідомо дезінформуючи таким чином радянські спецслужби).

Інститут літератури безмежно дякує Богдану та Богдані Витвицьким за збереження унікальних документів, які поповнять особові фонди Докії Гуменної, Бориса Антоненка-Давидовича та фонд «Письменники української діаспори» у відділі рукописних фондів та текстології. Окрему подяку за сприяння та всебічну підтримку висловлюємо також Оксані Івасюк, близькій приятельці родини Витвицьких.

/На світлині зліва направо: Б. Витвицький, М. Жулинський, О. Івасюк, Н. Лисенко./

Наталія Лисенко -

к. філол. н., старший науковий співробітник,

вчений хранитель фондів Інституту літератури

 

 

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

АНОНСИ

НОВИНИ