Українська
9 квітня 2025 р. святкує ювілей Наталія Федорівна
Український Шекспірівський центр, Християнський університет
7 квітня виповнилося 80 років Василеві Голобородьку -
23 березня 2025 р. стартував проєкт «Дні Шекспіра в
Вельмишановна Ліно Василівно!   Дозвольте в
Колектив Інституту вітає директора, академіка Миколу
26 лютого 2025 року науковиці Центру з дослідження
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України
  • Вітаємо з ювілеєм Наталію Федорівну Овчаренко!
    Вітаємо з
    9 квітня 2025 р.
  • Запрошуємо на онлайн лекцію доктора Джозефа Стефенсона
    Запрошуємо на
    Український
  • Вітаємо Василя Голобородька з ювілеєм
    Вітаємо Василя
    7 квітня
  • «Дні Шекспіра в Україні»
    «Дні Шекспіра
    23 березня 2025 р.
  • Щирі вітання Ліні Костенко
    Щирі вітання
    Вельмишановна Ліно
  • Vivat Academia! Vivant professores!
    Vivat
    Колектив Інституту
  • Фентезі посеред війни. Українське бачення
    Фентезі
    26 лютого 2025 року
  • Бібліотека українського воїна -2025
    Бібліотека
    Інститут літератури
  • IV Міжнародна наукова конференція
    IV Міжнародна
    15-16 січня 2025 р.
  • Підсумки Всеукраїнського шекспірівського конкурсу студентських дослідницьких і креативних проектів імені Віталія Кейса
    Підсумки
    11 січня 2025 року
 

Наші видання

movchan.jpg
Понеділок, 01 жовтня 2018 16:59

В Інституті літератури відзначили 100-річчя Ігоря Качуровського

28 вересня у стінах Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України відбувся Всеукраїнський віршознавчий семінар «Поетичні та віршознавчі заповіти Ігоря Качуровського». Метою заходу було ще раз оглянути величезний поетичний (оригінальний і перекладний), прозовий і віршознавчий спадок Шевченківського лауреата, дослідити його відлуння у поетичній практиці і віршознавчих студіях наших днів, побачити творчість сьомого неокласика у світовому контексті.

 Ігор Качуровський стояв на засадах неокласиків, для яких важив світовий літературний і культурно-мистецький контекст, що природно поєднувався з національними літературними традиціями. Цю засаду митець втілював не лише у численних перекладах, але і в оригінальній творчості, взоруючись на вершини світової культури і творячи "Краси незримий Рим". Для поета кредом було "життя для мистецтва", а мистецтвом було лише те, що не залежало від мінливої моди і перехідних вартостей (нерідко фальшивих), а належало до вічних цінностей. Краса, як слушно наголошував І. Качуровський, не може поєднуватися з фальшем (брехнею, несправжністю, формальною невправністю) і огидністю (аморальністю). Вона виростає з глибокого психологізму, значного людського і мистецького досвіду.

Саме такий досвід пропонує читачам і дослідникам І. Качуровський у віршознавчих працях "Метрика", "Фоніка", "Строфіка", "Нарис компаративної метрики" (із окремими положеннями яких можна полемізувати чи погоджуватися, але ігнорувати не випадає); у прозовій дилогії "Шлях невідомого", високо оціненій англійськими науковцями; у поезії, та епістолярії.

Саме тому естетичне бачення митця, його віршознавчі погляди, його поєднання світового  національного, перекладацький арсенал майстра стали темою доповідей М. Сулими, С. Лущій, О. Бросаліної, Н. Гаврилюк, а питання трансформацій канонізованих строф у поезії ХХ-ХХІ ст. знайшло висвітлення у виступах Н. Костенко, Н. Науменко. Українська та російська поезія ХХ-ХХІ ст. у аспекті ритміки, метрико-ритмічного діапазону та звукопису досліджувалася Е. Свенцицькою, Н. Зубик, Т. Петренко, І. Червоткіною, В. Соловієм.  

У межах семінару відбулося читання україномовної поезії І. Качуровського та її перекладів російською мовою. Декламувала поезію перекладач і поетеса Людмила Кравченко, яка приурочила до 100-річчя І. Качуровського вихід книги "Ігор Качуровський Як час  іде... Людмила Кравченко Как время мчится... Переклади." (Житомир: ПП "Рута", 2018. − 204 с.).

 Завершальним акордом семінару стала екскурсія на Чернігівщину, до села Крути, де минуло дитинство І. Качуровського і де поет знайшов вічний спочинок, а також до Ніжина, де родина Качуровських із підлітком Ігорем зупинялася, втікаючи від виселення у Сибір.  

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

НОВИНИ

NEWSKIT_квітня

09

Вітаємо з ювілеєм Наталію Федорівну Овчаренко!

9 квітня 2025 р. святкує...

NEWSKIT_квітня

08

Запрошуємо на онлайн лекцію доктора Джозефа Стефенсона

Український Шекспірівський центр, Християнський університет...

NEWSKIT_квітня

08

Вітаємо Василя Голобородька з ювілеєм

7 квітня виповнилося 80 років...

NEWSKIT_березня

24

«Дні Шекспіра в Україні»

23 березня 2025 р. стартував проєкт...