Українська
З великою приємністю повідомляємо, що Альманах «Вічність
Щорічні заходи ЦДЛФ — приклад сталого розвитку традиційних
15 січня 2024 року стартував проєкт «Сценічна шекспіріана:
Колектив Інституту щиро радіє успіху наших колег, що за
Дорогі друзі! Вітаємо Вас із Різдвом Христовим і зичимо
Україна відзначила День Гідності та Свободи, на жаль, в
 • Урочиста академія з нагоди 100-річчя від Дня народження професорки Нонни Копистянської
  Урочиста
  Кафедра світової
 • Лекція Тамари Гундорової
  Лекція Тамари
  Дорогі друзі,
 • Презентація альманаху «Вічність трива цей день. Художні хроніки війни»
  Презентація
  З великою
 • Міжнародна конференція «Теоретичні аспекти дослідження літератури фентезі»
  Міжнародна
  Щорічні заходи ЦДЛФ
 • Інтерв'ю з Тамарою Гундоровою:
  Інтерв'ю з
  Пропонуємо Вашій
 • Сценічна шекспіріана: майстер-класи з театральної критики
  Сценічна
  15 січня 2024 року
 • Наші співробітники у другому турі Шевченківської премії
  Наші
  Колектив Інституту
 • Стаття Миколи Сулими
  Стаття Миколи
  Вийшла друком
 • Щасливого Різдва
  Щасливого
  Дорогі друзі!
 • Міжнародний науковий форум «Революція Гідності: на шляху до історії»
  Міжнародний
  Україна відзначила
 

Наші видання

kanon.jpg

Підсумки семінару «Магія у літературі фентезі: дефініції, маніфестації, функції» (4-5 січня 2022)

4 і 5 січня 2022 відбувся ХІ семінар ЦДЛФ. Науковий захід, організований спільними зусиллями фахівців з Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, Львівського національного університету ім. Івана Франка і Державного університету «Житомирська політехніка», проходив у форматі зум-конференції. Темою зустрічі стала «Магія у літературі фентезі: дефініції, маніфестації, функції».
Вперше за всю історію існування ЦДЛФ семінар вийшов на міжнародний рівень і набув міждисциплінарного характеру: серед доповідачів були науковці з усієї України, а також представники навчальних закладів Ізраїлю, Італії, Польщі, Румунії, Угорщини. Загальна кількість учасників перевищила 50 осіб. Серед доповідачів переважали літературознавці, до яких долучилися лінгвісти, релігієзнавці й представники природничих наук. Учасників і гостей привітав директор Інституту літератури акад. НАН України М. Г. Жулинський, який наголосив на актуальності теоретичного опрацювання метажанру фентезі як значущого феномену сучасної культури.
Теоретичне спрямування й міжнародний характер семінару продиктували особливості розбудови його програми. У перший день доповіді й дискусії були англомовними, а у другий день провадилися українською мовою. Принцип «усі слухають усіх», якого ЦДЛФ дотримується на своїх семінарах, зумовив послідовне розташування секцій. Вісімнадцять доповідачів розглядали поняття магії у метажанрі фентезі в літературознавчій, лінгвістичній, культурологічній перспективах, у зв’язках із наукою, фольклором, проблемами гендеру, національної ідентичності, соціальної ситуації тощо. Логіка всіх п’яти засідань була скерована на поступове просування від теоретичних питань, що стосувалися метажанру загалом, до розгляду особливостей творчості окремих авторів певного періоду або країни. Широкою була й хронологія аналізованих творів: від середньовічних і ранньомодерних до найсучасніших бестселерів.
В ході дискусій учасники семінару з’ясували необхідність перегляду деяких наявних дефініцій та систематизацій, що побутують у дослідженнях літератури фентезі, а також – необхідність подальшого уточнення й розширення термінологічного словничка, перші матеріали до якого опубліковані у збірниках ЦДЛФ.
Презентації доповідей будуть оприлюднені на сайті Інституту літератури, а також на Фейсбук-сторінці Центру. Розширені й доопрацьовані матеріали ХІ семінару ЦДЛФ увійдуть до складу колективної монографії.
Організатори щиро вдячні усім доповідачам і гостям заходу за блискучі, інформативні виступи та плідні дискусії!

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

НОВИНИ