Українська
18 травня Ігор Павлюк взяв участь у Міжнародному фестивалі
23 травня 2024 року за ініціативи бібліотеки Університету
Другий рік поспіль Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН
17 квітня відбувся семінар «Ренесанс 1920-х: ідеологія і
4 квітня на Платформі інтермедіальних досліджень відбулася
26 лютого докторантка Інституту літератури канд. філол.
 • Публічна лекція проф. Сібілле Баумбах на тему: “Rapt in secret studies”: Shakespeare and the Theatre of Fascination
  Публічна
  8 червня 2024 року
 • 25-річчя Українського земляцтва «Водограй» у місті Сілламяе (Естонія)
  25-річчя
  У рамках
 • Монографія Тамари Гундорової про Лесю Українку вийшла друком у польському видавництві
  Монографія
  Монографія докторки
 • Ігор Павлюк на Міжнародному фестивалі «Writing poetry under fire»
  Ігор Павлюк на
  18 травня Ігор
 • Збірка поезій Миколи Сулими
  Збірка поезій
  23 травня 2024 року
 • Міжнародний конкурс Шевченківських читань «Свобода»
  Міжнародний
  Другий рік поспіль
 • Науковий семінар «Ренесанс 1920-х: ідеологія і естетика»
  Науковий
  17 квітня відбувся
 • Відкрита лекція Тетяни Рязанцевої «Пам‘ять і час у фотопоезії Олеся Ільченка»
  Відкрита
  4 квітня на
 • Колоквіум про Голодомор у літературі у Франції
  Колоквіум про
  26 лютого
 • Лекція Тамари Гундорової
  Лекція Тамари
  6 березня провідний
 

Наші видання

kuznietsov.jpg
Вівторок, 15 березня 2022 12:21

Плекаймо життєствердну місію українства!

Звернення до співгромадян та українців за межами України

у день народження великого українського поета і мислителя Тараса Шевченка

Шановне товариство! Дорогі українці! Побратими і посестри всієї планети Земля! У часи визначальних для буття України і світу випробувань вітаємо вас із черговою річницею, що продовжує відлік третього століття з часу народження нашого Кобзаря. Нині його слово додає особливої енергії нашим серцям і головам. Вогненне слово духовного Батька нації немилосердно палить запеклого ворога України.

…Задовго до війни світове співтовариство постало перед надзвичайно загрозливими економічними, соціальними та екологічними викликами, які посилила світова пандемія. Руйнівну дію цих проблем, котрі продовжують залишатися невирішеними, ще більшою мірою поглиблює теперішня війна, яка вимагає негайного припинення.

Маємо усвідомлювати: метою неправедної війни Росії, котра вбачає в українстві віковічного ворога, є знищення  української нації та цілковите викорінення нашої ідентичності. Замислена як бліц-кріг, війна повинна була засвідчити перемогу агресивного шовінізму і стати передумовою розповзання кривавого тероризму по всій Європі. Але цього не сталося. Україна власною рятівною силою зруйнувала наміри путінської Росії на швидке упокорення нашої самостійності.

Якраз тут криється заплутаний клубок нерозуміння подій сучасної загальнолюдської історії. Аби розмотати його, потрібне новітнє осмислення геополітичних тенденцій, що динамічно зазнають парадигмальних змін. Для цілого світу настав час усвідомити: щойно наші герої вщент розбили сподівання ворога на «блискавичне» завершення війни, як Україна не тільки набула статус суб'єкта - вона миттєво перетворилася в епіцентр світової геополітики. Водночас настав і визначальний момент для осягнення сутності теперішньої війни.

Тоді ж Україна стала новим геополітичним лідером, покликаним творити новітню парадигму світоустрою. Це ноосферна парадигма. Вона має загальнолюдський вимір і захищає інтереси наших сучасників та нащадків. Українство і людство мають збагнути: завдяки дії законів цивілізаційного розвитку ми потрапили на самісіньке вістря світової історії. Поки автори майбутніх підручників вчаться осягати неортодоксальні історичні смисли, благословенний український народ творить цю історію. Саме він сьогодні покликаний адекватно віддзеркалювати її справжню сутність.

Належить зрозуміти, що раніше невідомий світові кривавий терор проти дітей і немовлят уперше в історії цивілізації здійснює держава, котра є ядерною. Поглумлений світ має усвідомити: Росія, котра уособлює колективного Путіна, стала Іродом ІІІ тисячоліття, озброєним ядерною палицею.

Наша визвольна війна є уявним Рубіконом, сутність якого віддзеркалює знамените гамлетівське запитання. Заскочене ядерною загрозою людство - це Гамлет ХХІ століття. Дієслово "to be" покликане окреслювати перспективи без'ядерної планети. Відтак "not to be" означає перейдений Рубікон ХХІ століття, до якого притомне людство вже ніколи не повертатиметься.

Ми поділяємо світову тривогу щодо можливого переростання російсько-української війни у Третю світову, оскільки держава-терорист не приховує  прагнення відновити імперію СРСР.  Міжнародне співтовариство мусить збагнути: на перешкоді сповзанню людства до світової війни героїчно стоїть якраз українство.

Як потенційний переможець, Україна спроможна стати світовим гарантом, здатним запобігати  виникненню війни ядерної. Це – ключовий злам в осягненні новітнього світоустрою, сутність якого мають розуміти навіть ті, хто не бажає прощатися із застарілими претензіями на світове панування. Нашим пріоритетом є ініціатива про без'ядерний статус планети. Україна, як без'ядерна держава з 30-річним досвідом, має всі моральні підстави уперше порушити цю гуманну мету як спротив ядерній аморальності.

Українство покликане аргументовано показати людству найістотніші вигоди, що дозволять полегшено зітхнути чесним землянам, котрі справді прагнуть миру. Україна наполягає: ініціативи про без'ядерний статус планети необхідно позиціонувати швидше й активніше, аби запобігти виникненню ще злочиннішої війни. Українська ініціатива без'ядерного світу унеможливить існування держав, які донині залишаються ядерними терористами. Без'ядерна планета –найпереконливіший український аргумент на противагу ядерному терору, запобігти якому справді вдасться, заборонивши ядерну зброю.

Людство здатне отримати значні економічні вигоди, скоротивши споживання найцінніших ресурсів, що нині злочинно марнуються з метою нарощування озброєнь, та спрямувавши найнеобхідніші на задоволення потреб розумної життєдіяльності. Істотними є соціальні вигоди планетян від роззброєння. Пріоритетною вигодою є чисельність життів землян, врятованих від голодної смерті коштом скорочення ядерного потенціалу, здатного знищити нашу планету кілька десятків тисяч разів. Демонтаж ядерної зброї дозволить помітно скоротити так званий екологічний борг, існування якого свідчить про відібрану у природи критичну здатність до самовідтворення.

Українська сторона мусить наполягати на тому, щоб Міжнародні правові документи за підсумками війни, включаючи Акт безумовної капітуляції РФ, були пронизані українським світоглядним баченням. На противагу ворожій усьому світу Росії українське мислення є життєствердним, а не смертоносним. Україна, котра входить до провідного кола світових зерноекспортерів, наполягатиме, аби підступній гнобительській політиці "кнута і пряніка", яку вогнем і мечем насаджує "русскій мір", що зазнає ганебної поразки від українського вогню і меча, була протиставлена рятівна політика "хліба щоденного та рятівного знання". Позбавлення ядерного статусу пришвидшить розпад Росії, а найважливіше - зробить безпідставною боротьбу між новоствореними на її теренах  державами за поділ ядерного потенціалу РФ, котра конає.

Зарубіжні експерти стверджують, ніби нинішній світ вже підійшов до точки неповернення. Україна інтерпретує їхні твердження як неповернення до порядку денного, котрий настільки застарів, що вже не здатний бути рятівним виходом для сучасного світоустрою. Так, істотного реформування потребує НАТО. Адекватною глобальним викликам має стати й ООН, змушена «відмовчуватись» через нездатність протистояти загрозі світової війни. Невідкладність реформ інституційного забезпечення чинного світоустрою підтверджує доречність українських ініціатив щодо без'ядерного статусу планети.

Сучасний світ в особі провідних держав має збагнути як невідкладність цих змін, так і спрямованість української місії: якраз Україна (і саме вона!) позбавляє ці держави їх найтоксичнішого конкурента. У разі, коли вони чіплятимуться за шаблони середини минулого століття на кшталт Ялти чи Потсдаму, застаріле мислення «сильних світу цього» змусить людство й надалі борсатися у пастці гонки озброєнь та нерозв'язаних проблем.

Проігнорувавши новітні геополітичні зміни, наддержави, котрі завдяки Україні позбуваються Росії як претендента на світовий перерозподіл, ризикують укотре повернутися до ще безпощаднішої конкуренції, поділяючи між собою «пиріг світу цього». Не виключено, що вони знову посилюватимуть і ядерні озброєння, і видобуток та спалювання енергоносіїв, і виплавку металу та нарощування шкідливих виробництв: і все це буде запаковане у звабливу обгортку для споживання планетарним обивателем. Проте не стане на перешкоді проблемам виживання землян, а навпаки - ще більшою мірою загострить їх вирішення.

...У той же час парадигма чинного світоустрою продовжує докорінно змінюватися на користь України. Представники громадянського суспільства, здатні адекватно сприймати зміни теперішнього світоустрою, мають відстоювати властиве українству життєствердне світобачення, надавати адекватності конструктивним викликам, які покликана втілювати Україна відповідно до свого геополітичного призначення у прийдешньому світоустрої, що болісно визріває у вогні визвольної війни.

Чинний світоустрій не просто оновлюється - він оновлюється радикально. Сутність теперішніх геополітичних змін, як і глибинний зміст оновлення сучасного світу, нині найбільшою мірою розуміє якраз Україна. Усвідомлюючи світоглядні сенси цих змін, вона не може дозволити ні собі, ні іншим країнам відступу за Рубікон - повернення до наративу «not to be» означатиме зраду життєствердних сенсів людства.

Сьогодні - винятковий момент у загальнолюдській історії. Світове спітовариство має збагнути, хто виборює право на продовження земного буття загальнолюдських нащадків. Наш незникомий рятівний дух дозволяє стверджувати: Україна. Це ж бо саме вона «світ правди засвітить».

Україна бореться! Україна перемагає! Перемагає в надії, що світ нарешті усвідомить: планета Земля мусить позбутися ядерної загрози людству.

Наближається той світлий день Перемоги, коли, за Шевченком,

…забудеться срамотня

давняя година,

і оживе добра слава,

слава України.

 

Микола Жулинський, 

голова Товариства зв’язків з українцями за межами України (Товариство «Україна – Світ»), директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, академік НАН України  

Володимир Шевчук,

голова Наукового товариства імені Сергія Подолинського, професор.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

НОВИНИ