Українська
Україна відзначила День Гідності та Свободи, на жаль, в
Дорогі друзі, запрошуємо Вас на виставку благодійного
Після важкої хвороби на 89-му році життя відійшла Валерія
26 жовтня 2023 р. перестало битися серце Миколи Матвійовича
12 жовтня 2023 року відійшов у засвіти багаторічний
  Інститут літератури  ім. Т.Г.Шевченка НАН України,
  Шановні колеги, дорогі друзі, прихильники, однодумці!
 • Міжнародний науковий форум «Революція Гідності: на шляху до історії»
  Міжнародний
  Україна відзначила
 • Відкриття виставки благодійного аукціону
  Відкриття
  Дорогі друзі,
 • Вічна і світла пам'ять Валерії Смілянській
  Вічна і світла
  Після важкої
 • Вічна і світла пам'ять Миколі Матвійовичу Сулимі
  Вічна і світла
  26 жовтня 2023 р.
 • Вічна пам'ять Віктору Анастасійовичу Бурбелі
  Вічна пам'ять
  12 жовтня 2023 року
 • ІІІ КОШЕЛІВЕЦЬКІ ЧИТАННЯ
  ІІІ
    Інститут
 • Підсумки Всеукраїнської наукової конференції, присвяченої 155-літтю від дня народження Людмили Старицької-Черняхівської
  Підсумки
  26 вересня
 • Незалежність -2023
  Незалежність
    Шановні
 • Трагедія війни у фокусі українських і грузинських поетів: про презентацію поетичної білінгвальної збірки «Виявляється, ти був у підвалі Маріупольського театру, Боже!» (2023).
  Трагедія війни
  6 липня, у
 • Медіа про презентацію білінгвальної збірки поезій «Виявляється, ти був у підвалі Маріупольського театру, Боже!»
  Медіа про
  У Національному
 

Наші видання

cover1.jpg
Вівторок, 15 березня 2022 12:21

Плекаймо життєствердну місію українства!

Звернення до співгромадян та українців за межами України

у день народження великого українського поета і мислителя Тараса Шевченка

Шановне товариство! Дорогі українці! Побратими і посестри всієї планети Земля! У часи визначальних для буття України і світу випробувань вітаємо вас із черговою річницею, що продовжує відлік третього століття з часу народження нашого Кобзаря. Нині його слово додає особливої енергії нашим серцям і головам. Вогненне слово духовного Батька нації немилосердно палить запеклого ворога України.

…Задовго до війни світове співтовариство постало перед надзвичайно загрозливими економічними, соціальними та екологічними викликами, які посилила світова пандемія. Руйнівну дію цих проблем, котрі продовжують залишатися невирішеними, ще більшою мірою поглиблює теперішня війна, яка вимагає негайного припинення.

Маємо усвідомлювати: метою неправедної війни Росії, котра вбачає в українстві віковічного ворога, є знищення  української нації та цілковите викорінення нашої ідентичності. Замислена як бліц-кріг, війна повинна була засвідчити перемогу агресивного шовінізму і стати передумовою розповзання кривавого тероризму по всій Європі. Але цього не сталося. Україна власною рятівною силою зруйнувала наміри путінської Росії на швидке упокорення нашої самостійності.

Якраз тут криється заплутаний клубок нерозуміння подій сучасної загальнолюдської історії. Аби розмотати його, потрібне новітнє осмислення геополітичних тенденцій, що динамічно зазнають парадигмальних змін. Для цілого світу настав час усвідомити: щойно наші герої вщент розбили сподівання ворога на «блискавичне» завершення війни, як Україна не тільки набула статус суб'єкта - вона миттєво перетворилася в епіцентр світової геополітики. Водночас настав і визначальний момент для осягнення сутності теперішньої війни.

Тоді ж Україна стала новим геополітичним лідером, покликаним творити новітню парадигму світоустрою. Це ноосферна парадигма. Вона має загальнолюдський вимір і захищає інтереси наших сучасників та нащадків. Українство і людство мають збагнути: завдяки дії законів цивілізаційного розвитку ми потрапили на самісіньке вістря світової історії. Поки автори майбутніх підручників вчаться осягати неортодоксальні історичні смисли, благословенний український народ творить цю історію. Саме він сьогодні покликаний адекватно віддзеркалювати її справжню сутність.

Належить зрозуміти, що раніше невідомий світові кривавий терор проти дітей і немовлят уперше в історії цивілізації здійснює держава, котра є ядерною. Поглумлений світ має усвідомити: Росія, котра уособлює колективного Путіна, стала Іродом ІІІ тисячоліття, озброєним ядерною палицею.

Наша визвольна війна є уявним Рубіконом, сутність якого віддзеркалює знамените гамлетівське запитання. Заскочене ядерною загрозою людство - це Гамлет ХХІ століття. Дієслово "to be" покликане окреслювати перспективи без'ядерної планети. Відтак "not to be" означає перейдений Рубікон ХХІ століття, до якого притомне людство вже ніколи не повертатиметься.

Ми поділяємо світову тривогу щодо можливого переростання російсько-української війни у Третю світову, оскільки держава-терорист не приховує  прагнення відновити імперію СРСР.  Міжнародне співтовариство мусить збагнути: на перешкоді сповзанню людства до світової війни героїчно стоїть якраз українство.

Як потенційний переможець, Україна спроможна стати світовим гарантом, здатним запобігати  виникненню війни ядерної. Це – ключовий злам в осягненні новітнього світоустрою, сутність якого мають розуміти навіть ті, хто не бажає прощатися із застарілими претензіями на світове панування. Нашим пріоритетом є ініціатива про без'ядерний статус планети. Україна, як без'ядерна держава з 30-річним досвідом, має всі моральні підстави уперше порушити цю гуманну мету як спротив ядерній аморальності.

Українство покликане аргументовано показати людству найістотніші вигоди, що дозволять полегшено зітхнути чесним землянам, котрі справді прагнуть миру. Україна наполягає: ініціативи про без'ядерний статус планети необхідно позиціонувати швидше й активніше, аби запобігти виникненню ще злочиннішої війни. Українська ініціатива без'ядерного світу унеможливить існування держав, які донині залишаються ядерними терористами. Без'ядерна планета –найпереконливіший український аргумент на противагу ядерному терору, запобігти якому справді вдасться, заборонивши ядерну зброю.

Людство здатне отримати значні економічні вигоди, скоротивши споживання найцінніших ресурсів, що нині злочинно марнуються з метою нарощування озброєнь, та спрямувавши найнеобхідніші на задоволення потреб розумної життєдіяльності. Істотними є соціальні вигоди планетян від роззброєння. Пріоритетною вигодою є чисельність життів землян, врятованих від голодної смерті коштом скорочення ядерного потенціалу, здатного знищити нашу планету кілька десятків тисяч разів. Демонтаж ядерної зброї дозволить помітно скоротити так званий екологічний борг, існування якого свідчить про відібрану у природи критичну здатність до самовідтворення.

Українська сторона мусить наполягати на тому, щоб Міжнародні правові документи за підсумками війни, включаючи Акт безумовної капітуляції РФ, були пронизані українським світоглядним баченням. На противагу ворожій усьому світу Росії українське мислення є життєствердним, а не смертоносним. Україна, котра входить до провідного кола світових зерноекспортерів, наполягатиме, аби підступній гнобительській політиці "кнута і пряніка", яку вогнем і мечем насаджує "русскій мір", що зазнає ганебної поразки від українського вогню і меча, була протиставлена рятівна політика "хліба щоденного та рятівного знання". Позбавлення ядерного статусу пришвидшить розпад Росії, а найважливіше - зробить безпідставною боротьбу між новоствореними на її теренах  державами за поділ ядерного потенціалу РФ, котра конає.

Зарубіжні експерти стверджують, ніби нинішній світ вже підійшов до точки неповернення. Україна інтерпретує їхні твердження як неповернення до порядку денного, котрий настільки застарів, що вже не здатний бути рятівним виходом для сучасного світоустрою. Так, істотного реформування потребує НАТО. Адекватною глобальним викликам має стати й ООН, змушена «відмовчуватись» через нездатність протистояти загрозі світової війни. Невідкладність реформ інституційного забезпечення чинного світоустрою підтверджує доречність українських ініціатив щодо без'ядерного статусу планети.

Сучасний світ в особі провідних держав має збагнути як невідкладність цих змін, так і спрямованість української місії: якраз Україна (і саме вона!) позбавляє ці держави їх найтоксичнішого конкурента. У разі, коли вони чіплятимуться за шаблони середини минулого століття на кшталт Ялти чи Потсдаму, застаріле мислення «сильних світу цього» змусить людство й надалі борсатися у пастці гонки озброєнь та нерозв'язаних проблем.

Проігнорувавши новітні геополітичні зміни, наддержави, котрі завдяки Україні позбуваються Росії як претендента на світовий перерозподіл, ризикують укотре повернутися до ще безпощаднішої конкуренції, поділяючи між собою «пиріг світу цього». Не виключено, що вони знову посилюватимуть і ядерні озброєння, і видобуток та спалювання енергоносіїв, і виплавку металу та нарощування шкідливих виробництв: і все це буде запаковане у звабливу обгортку для споживання планетарним обивателем. Проте не стане на перешкоді проблемам виживання землян, а навпаки - ще більшою мірою загострить їх вирішення.

...У той же час парадигма чинного світоустрою продовжує докорінно змінюватися на користь України. Представники громадянського суспільства, здатні адекватно сприймати зміни теперішнього світоустрою, мають відстоювати властиве українству життєствердне світобачення, надавати адекватності конструктивним викликам, які покликана втілювати Україна відповідно до свого геополітичного призначення у прийдешньому світоустрої, що болісно визріває у вогні визвольної війни.

Чинний світоустрій не просто оновлюється - він оновлюється радикально. Сутність теперішніх геополітичних змін, як і глибинний зміст оновлення сучасного світу, нині найбільшою мірою розуміє якраз Україна. Усвідомлюючи світоглядні сенси цих змін, вона не може дозволити ні собі, ні іншим країнам відступу за Рубікон - повернення до наративу «not to be» означатиме зраду життєствердних сенсів людства.

Сьогодні - винятковий момент у загальнолюдській історії. Світове спітовариство має збагнути, хто виборює право на продовження земного буття загальнолюдських нащадків. Наш незникомий рятівний дух дозволяє стверджувати: Україна. Це ж бо саме вона «світ правди засвітить».

Україна бореться! Україна перемагає! Перемагає в надії, що світ нарешті усвідомить: планета Земля мусить позбутися ядерної загрози людству.

Наближається той світлий день Перемоги, коли, за Шевченком,

…забудеться срамотня

давняя година,

і оживе добра слава,

слава України.

 

Микола Жулинський, 

голова Товариства зв’язків з українцями за межами України (Товариство «Україна – Світ»), директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, академік НАН України  

Володимир Шевчук,

голова Наукового товариства імені Сергія Подолинського, професор.

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

НОВИНИ

NEWSKIT_листопада

28

Міжнародний науковий форум «Революція Гідності: на шляху до історії»

Україна відзначила День Гідності та...

NEWSKIT_листопада

09

Відкриття виставки благодійного аукціону "Маю честь!"

Дорогі друзі, запрошуємо Вас на...

NEWSKIT_листопада

08

Вічна і світла пам'ять Валерії Смілянській

Після важкої хвороби на 89-му...

NEWSKIT_жовтня

26

Вічна і світла пам'ять Миколі Матвійовичу Сулимі

26 жовтня 2023 р. перестало...