УкраїнськаEnglish
Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України відділ
8 жовтня 2019 року Відділ теорії літератури та
Людмила Тарнашинська. Українське шістдесятництво: профілі
5 вересня 2019 року Центр дослідження проблематики
В Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України 5
НАУКОВИЙ ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕННЯ  ПРОБЛЕМАТИКИ УКРАЇНСЬКОГО
19-21 червня 2019 року в Інституті літератури ім. Т. Г.
 • Десятий шевченкознавчий семінар:  до 110-річчя від дня народження ПЕТРА ЖУРА
  Десятий
  Інститут літератури
 • Семінар про акцентний вірш
  Семінар про
  8 жовтня 2019 року
 • Людмила Тарнашинська. Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління (Історико-літературний та поетикальний аспекти). 2-е видання, доповнене. – Київ: Смолоскип, 2019. – 592 с.
  Людмила
  Людмила
 • Художньо-інтелектуальний синкретизм творчості Валерія Шевчука
  5 вересня 2019 року
 • Дев’ятий шевченкознавчий семінар
  Дев’ятий
  В Інституті
 • Дев’ятий шевченкознавчий семінар:  до 85-річчя від дня народження Миколи Павлюка (1934–2011)
  Дев’ятий
  Дев’ятий
 • Художньо-інтелектуальний синкретизм творчості Валерія Шевчука
  НАУКОВИЙ ЦЕНТР
 • «У полі літературознавства “ставав на кожну ниву”: до 90-річчя від дня народження Ф.П.Погребенника»
  «У полі
  25 червня 2019 в
 • XV Міжнародна наукова конференція молодих вчених
  XV Міжнародна
  19-21 червня 2019
 • Презентація книги Івана Кошелівця «Можна одверто? або Туга за катарсисом».
  Презентація
  6 червня 2019 року
 

Наші видання

movchan.jpg
Субота, 29 вересня 2018 19:35

Цінне поповнення архівних фондів Інституту літератури

Нещодавно архівні фонди відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України поповнилися унікальними документами: листами українських письменників (Докії Гуменної, Бориса Антоненка-Давидовича, Галина Журби та ін.) до відомої громадської діячки США Одарки Витвицької. Її син, Богдан Витвицький, 4 вересня 2018 року урочисто передав ці листи Інституту літератури в особі директора Миколи Жулинського та вченого хранителя фондів Наталки Лисенко.

Богдан Витвицький – американський юрист українського походження та громадський діяч, федеральний прокурор Департаменту юстиції США, у 2007–2009 рр. – юридичний консультант Посольства США в Києві. Автор праць у галузі права, філософії та історії; викладав, читав лекції в Колумбійському, Гарвардському, Пітсбургському, Рутгерському університетах. Член-засновник і активіст, а в 1998 р. голова Українсько-американської асоціації бізнесменів та професіоналів Нью-Йорка та Нью-Джерсі; учасник Українського народного союзу. Сьогодні Б. Витвицький, переймаючись майбутнім України, докладає чимало зусиль та своєї праці у професійній діяльності: виступає експертом з правових питань, читає лекції, консультує Генеральну прокуратуру України і навіть був претендентом на посаду голови Національного антикорупційного бюра України.

Походить Б. Витвицький з відомої шляхетної родини сподвижників української культури на еміграції: його батько, Василь Витвицький, видатний діяч української музичної культури (композитор-диригент, музикознавець-науковець, культуролог, енциклопедист, дійсний член НТШ, автор монографій та підручників), а мати, Одарка Витвицька, займалася культурно-творчою та просвітницькою діяльністю (очолювала гурток книголюбів у Детройті, була культурно-освітньою референткою, виступала в еміграційній періодичній пресі та перед громадськістю).

Однак окремо варто зауважити, що передані до Інституту літератури листи до Одарки Витвицької не тільки поглиблюють наші знання про особистість адресатки, її кореспондентів, інформують про їхню діяльність та життєві пріоритети, містять цікаві факти до біографії українських письменників, а й відкривають дослідникам ще одну особливість епістолярного діалогу з українцями діаспори: листи від Б. Антоненка-Давидовича та В. Шумука надсилалися на адреси громадянок США Меланії Хоми та Євстахії Гайди, які передавали Одарці Витвицькій ці документи навіть не відкриваючи конвертів (очевидно, свідомо дезінформуючи таким чином радянські спецслужби).

Інститут літератури безмежно дякує Богдану та Богдані Витвицьким за збереження унікальних документів, які поповнять особові фонди Докії Гуменної, Бориса Антоненка-Давидовича та фонд «Письменники української діаспори» у відділі рукописних фондів та текстології. Окрему подяку за сприяння та всебічну підтримку висловлюємо також Оксані Івасюк, близькій приятельці родини Витвицьких.

/На світлині зліва направо: Б. Витвицький, М. Жулинський, О. Івасюк, Н. Лисенко./

Наталія Лисенко -

к. філол. н., старший науковий співробітник,

вчений хранитель фондів Інституту літератури

 

 

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

НОВИНИ

NEWSKIT_жовтня

17

Семінар про акцентний вірш

8 жовтня 2019 року Відділ теорії літератури...

NEWSKIT_вересня

25

Художньо-інтелектуальний синкретизм творчості Валерія Шевчука

5 вересня 2019 року Центр дослідження проблематики українського шістдесятництва...